UNSEEN SKATERS ONLINE

2017 U.S. Nationals in Kansas City: Day One (Juvenile & Intermediate)

Posted by unseenskaters on January 14, 2017

The 2017 U.S. Figure Skating Championships kick off with Juvenile and Intermediate level events in Independence, Missouri, on Saturday, January 14. Good Luck to All and may you each achieve your individual goals!

LINK TO 2017 STARTING ORDERS & RESULTS PAGE (Note: All listed start times are in Central Time)

All Saturday start times listed below are in Eastern Time.

Link to watch on demand videos (for IceNetwork subscribers)
IceNetwork’s Juvenile photo gallery
IceNetwork’s Saturday Intermediate photo gallery
IceNetwork’s Saturday Intermediate Short Programs recap article
IceNetwork’s Saturday Juvenile events recap article

8:30 JUVENILE DANCE Pattern Dance 1 (Fourteenstep) [Link to results/protocols]
9:40 JUVENILE DANCE Pattern Dance 2 (Willow Waltz) [Link to combined results/protocols]
Check out Ice-Dance.com’s team profiles [click here]
Top 6 after 2 Juvenile Pattern Dances:
1 Nastia Efimova / Jonathan Zhao, SC of North Carolina 22.87 (1) 21.76 (2) 44.63
2 Alice Serbin, Colonial FSC / Kenan Slevira, All Year FSC 21.33 (2) 21.78 (1) 43.11
3 Sarah Dutton / Emmett King, Louisville Skating Academy 17.26 (4) 19.45 (4) 36.71
4 Elliana Peal / Ethan Peal, Skokie Valley SC 16.04 (6) 19.77 (3) 35.81
5 Sabrina Foti, Carolinas FSC / Christian Bennett, FSC of Charlotte 17.86 (3) 15.74 (5) 33.60
6 Emily Winter / Anthony Haddad, Washington FSC 16.65 (5) 13.69 (6) 30.34

11:00 JUVENILE GIRLS Free Skate [Link to results/protocols]
Note: Triple jumps are not allowed at this level; the top skaters have two double Axels planned in their FS.
JUVENILE GIRLS MEDALISTS:
Gold – Madison Nguyen, Dallas FSC 58.95
Silver – Tamnhi Huynh, Dallas FSC 58.90
Bronze – Haley Scott, First Coast FSC 58.82
Pewter – Elise Freezer, Los Angeles FSC 58.49

12:30 INTERMEDIATE Pattern Dance 1 (European Waltz) [Link to results/protocols]
European Waltz top 5 high scorers at Sectionals:
Soldatova/Soldatov 25.27, Karnes/Chen 23.65, Cain/Davydov 23.55, Wolfkostin/Zhao 23.16, Brylakova/Brylakov 21.38

1:35 INTERMEDIATE Pattern Dance 2 (Rocker Foxtrot) [Link to combined results/protocols]
Rocker Foxtrot top 6 high scorers at Sectionals:
Soldatova/Soldatov 24.25, Cain/Davydov 21.55, Karnes/Chen 21.16, Brylakova/Brylakov 19.46, Wolfkostin/Zhao 19.08, Sebastiani/Berry 19.06

Check out Ice-Dance.com’s team profiles [click here]

Top 4 after 2 Intermediate Pattern Dances:
1 Katarina Wolfkostin, Peninsula SC / Howard Zhao, Detroit SC 26.85 (1) 25.96 (1) 52.81 (both competed with other partners at 2016 Intermediate Nationals)
2 Layla Karnes, All Year FSC / Jeffrey Chen, Peninsula SC 24.89 (2) 21.51 (2) 46.40 (2016 U.S. Juvenile champs; he is Karen’s younger brother)
3 Claire Cain / Andrei Davydov, Washington FSC 22.05 (3) 19.27 (5) 41.32 (2016 U.S. Juvenile bronze medalists)
4 Paulina Brykalova / Daniel Brykalov, St. Paul FSC 21.42 (4) 19.08 (6) 40.50 (2016 U.S. Juvenile 5th place)

Last year’s Juvenile silver medalists, Maria Soldatova/Faddey Soldatov, are currently in 8th place (35.01) due to a fall in the first PD (11th place), before coming back to finish 3rd in the 2nd PD.

2:55 JUVENILE BOYS Free Skate [Link to results/protocols]
Note: Triple jumps are not allowed at this level; the top skaters have two double Axels planned in their FS.
JUVENILE BOYS MEDALISTS:
Gold – William Annis, Yarmouth Ice Club 58.13
Silver – Robert Yampolsky, North Jersey FSC 54.78
Bronze – Kai Kovar, Wasatch FSC 54.62
Pewter – Liam Kapeikis, Wenatchee FSC 53.46

4:25 JUVENILE PAIRS Free Skate [Link to results/protocols]
JUVENILE PAIRS MEDALISTS:
Gold – Sydney Flaum, Broadmoor SC / Chase Finster, Northern Kentucky SC 46.64
Silver – Josephine Hagan / Evan Whitlow, Louisville Skating Academy 45.59
Bronze – Jasmine Wong, Dakotah FSC / Danylo Siianytsia, All Year FSC 44.47
Pewter – Ashley Fletcher / Cayden McKenzie-Cook, Orange County FSC 40.57

6:40 INTERMEDIATE MEN Short Program [Link to results/protocols]
Top 4 after Intermediate Men SP:
1 Ilia Malinin, Washington FSC 44.85 – 3S+2T, 3T, 2A, 2 L4 spins; highest TES
2 Daniel Argueta, Texas Gulf Coast FSC 41.86 – 3Lo, 3S+2T, 2A
3 Nicholas Hsieh, SC of Wilmington 40.48 – 3T+2T, 2A, 2Lz; highest PCS
4 Philip Baker, SC of Boston 39.21 – 3S combo (-1.7), 3T, 2A

8:10 INTERMEDIATE LADIES Short Program [Link to results/protocols]
Top 6 after Intermediate Ladies SP:
1 Stephanie Ciarochi, Dallas FSC 47.55 – 3T+2T, 3S, 2A, 2 L4 spins; highest TES & PCS
2 Emilia Murdock, SC of Boston 44.04 – 2A, 3S, 2F+2Lo, 2 L4 spins
3 Christina Lin, Murray Silver Blades FSC 42.42 – 2A, 3S+2T, 3T<(-1), 2 L4 spins
4 Ariela Masarsky, DuPage FSC 42.28 – 3F+2T, 3Lo<<, 2A, 2 L4 spins
5 Violeta Ushakova, SC of New York 40.39 – 2A, 3S fall, 3T+2T
6 Calista Choi, Skokie Valley SC 37.15 – 2A, 2Lz+2Lo, 2F, 2 L4 spins

9:40 INTERMEDIATE PAIRS Short Program [Link to results/protocols]
Top 5 after Intermediate Pairs SP:
1 Jade Esposito / Franz-Peter Jerosch, Colonial FSC 34.70
2 Masha Mokhova / Ivan Mokhov, Lansing SC 34.40
3 Altice Sollazo / Paul Yeung, All Year FSC 32.30
4 Isabelle Martins, Chicago FSC / Ryan Bedard, Northern Ice SC 31.71
5 Georgia Bush / Timmy Chapman, Central Florida FSC 30.97

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: