UNSEEN SKATERS ONLINE

2011-2012 Sectionals

All 3 Sectional Championships will take place from Tuesday, November 15 – Saturday, November 19, 2011.

EASTERN SECTIONAL CHAMPIONSHIPS (Jamestown, New York)

Event Site (includes schedules as of 11/2)

Starting Orders/Results (Live Unofficial starting Wednesday)

Senior Ladies (14 entries)
Bye through Regionals: Samantha Cesario (NA), Joelle Forte (NA)

Samantha Cesario 52.22 101.62 153.84 JGP POL, 3rd
Joelle Forte 48.86 90.84 139.70 Skate America, 8th
Yasmin Siraj 46.75 88.51 135.26 JGP LAT, 5th

Yasmin Siraj 64.26 (1) 121.44 (1) 185.70 NE1
Kendall Wyckoff 47.47 (2) 78.20 (2) 125.67 NE2
Alexandria Shaughnessy 41.19 (3) 74.84 (3) 116.03 NE3
Aimee Buchanan 38.38 (5) 74.49 (4) 112.87 NE4
Abby Kimmelman 37.06 (1) 69.07 (2) 106.13 NA1
Patricia DeFelice 34.40 (4) 70.23 (1) 104.63 NA2
Amber Walczyk 35.47 (2) 66.84 (3) 102.31 NA3
Amelia Xu 35.06 (3) 64.22 (4) 99.28 NA4
Haley Dunne 38.48 (1) 72.68 (1) 111.16 SA1
Tianna Gallinaro 35.58 (2) 59.91 (3) 95.49 SA2
Samantha Veloso 33.97 (3) 59.34 (4) 93.31 SA3
Sarah Yasenka 30.95 (5) 62.08 (2) 93.03 SA4

Senior Men (10)
Bye through Regionals: Stephen Carriere (NE)
Elected not to compete at Regionals (4 or fewer registered): Wesley Campbell, Kevin Coppola & Brad Vigorito (all NE); Alexander Aiken, Alex Zahradnicek, Daniel Raad, & Michael Chau (all SA). Michael Quadrino WD from NA.

Stephen Carriere 71.96 143.24 215.20 Ice Challenge, 1st

Christopher Wan 45.47 (1) 88.24 (1) 133.71 NA1
Sam Dafoe 29.55 (2) 64.45 (2) 94.00 NA2

Alex Zahradnicek 57.60 114.13 171.73 Liberty
Wesley Campbell 63.11 108.42 171.53 Liberty
Alexander Aiken 57.89 110.72 168.61 SW FL Fall Classic
Brad Vigorito 47.00 n/a n/a Colonial Open
Brad Vigorito n/a 78.49 n/a Providence Open
Kevin Coppola 28.76 n/a n/a Middle Atlantics

Senior Pairs (4 teams)
Kloe Bautista/Tyler Harris, Gretchen Donlan/Andrew Speroff, Alexa Scimeca/Ivan Dimitrov, Felicia Zhang/Nate Bartholomay.

Senior Dance (4 teams)
Anastasia Cannuscio/Colin McManus, Isabella Cannuscio/Ian Lorello, Ginna Hoptman/Pavel Filchenkov, Meredith Zuber/Kyle Herring.

Junior Ladies (12)

Jenelle Herman 45.12 (1) 84.33 (1) 129.45 NE1
Courtney Taylor 35.86 (6) 78.00 (2) 113.86 NE2
Zoe Orenstein 39.65 (5) 73.20 (3) 112.85 NE3
Maggie Hausmann 40.32 (3) 69.53 (4) 109.85 NE4
Jordan Bauth 40.51 (2) 91.62 (1) 132.13 NA1
Elise Eng 39.81 (3) 78.95 (2) 118.76 NA2
Katia Shpilband 37.95 (5) 77.16 (3) 115.11 NA3
Nicole Rajic 38.16 (4) 75.94 (4) 114.10 NA4
Jessica Hu 49.23 (1) 88.14 (1) 137.37 SA1
Allison Timlen 37.88 (3) 81.27 (2) 119.15 SA2
Haley Mulera 41.83 (2) 76.18 (4) 118.01 SA3
Tarah Kayne 36.82 (4) 74.87 (5) 111.69 SA4

Junior Men (12)
Bye through Regionals: Harrison Choate (NE), Timothy Dolensky (SA)
Elected not to compete at Regionals (4 or fewer registered): David Cruikshank (NE).
7 will advance from NA due to the fill-up rule.

Timothy Dolensky 56.52 120.25 176.77 JGP LAT, 3rd
Harrison Choate 52.53 113.85 166.38 JGP ROU, 6th
Emmanuel Savary 42.77 93.56 136.33 JGP LAT, 14th

Emmanuel Savary 48.15 (1) 95.93 (1) 144.08 NA1
Matej Silecky 39.14 (4) 86.73 (2) 125.87 NA2
Craig Segall 43.51 (3) 66.75 (3) 110.26 NA3
Alexander Bjelde (WD) 44.70 (2) 64.95 (4) 109.65 NA4
Gene Fu 29.04 (5) 56.63 (5) 85.67 NA5
Shiochee Liang 18.95 (7) 56.34 (6) 75.29 NA6
Matthew Essigmann 22.23 (6) 45.51 (7) 67.74 NA7
Andrew Nagode 43.78 (1) 89.99 (1) 133.77 SA1
Marcus Mimidis 40.10 (2) 70.06 (2) 110.16 SA2
Conor Wagar 32.94 (3) 61.25 (3) 94.19 SA3

Junior Pairs (6 teams)
Caitlin Belt/Michael Johnson, Kylie Duarte/Colin Grafton, Cali Fujimoto/Nick Barsi-Rhyne, Audrey Goldberg/Joseph Dolkiewicz, Melissa Kustra/Paul Schatz, Christine Mozer/Danny O’Shea.

Novice Pairs (5 teams)
Alexis Donahoe/James Rappold, Victoria LoRusso/Timothy Habeeb, Morgan Phelps/Michael Lueck, Alexandria Shaughnessy/James Morgan, Lianna Thomas/Gene Fu.

Junior Dance (6 teams)
Lauri Bonacorsi/Travis Mager, Danielle Gamelin/Alexander Gamelin, Lorraine McNamara/Quinn Carpenter, Rachel Parsons/Michael Parsons, Vu Pham/Danvi Pham, Elicia Reynolds/Stephen Reynolds.

Novice Dance (4 teams)
Meara Lorello/William Dean, Rebecca Lucas/Yan Kazansky, Whitney Miller/Kyle MacMillan, Karen Tong/David Cruikshank.

Novice Ladies (12)

Morgan Sewall 37.38 (1) 67.59 (2) 104.97 NE1
Marissa Gottlieb 35.22 (4) 68.44 (1) 103.66 NE2
Jessica Lin 35.46 (3) 66.80 (3) 102.26 NE3
Heidi Munger 35.92 (2) 63.24 (4) 99.16 NE4
Olivia Serafini 37.78 (1) 59.06 (2) 96.84 NA1
Ella Mizrahi 31.12 (4) 65.22 (1) 96.34 NA2
Adrianna Gonera 34.44 (2) 55.67 (6) 90.11 NA3
Brianna Brazee 31.74 (3) 58.16 (3) 89.90 NA4
Brianna Laxson 39.30 (2) 79.93 (1) 119.23 SA1
Madison Vinci 40.15 (1) 74.78 (2) 114.93 SA2
Jackie Jablon 36.47 (3) 62.51 (3) 98.98 SA3
Maria Yang 33.07 (4) 61.87 (5) 94.94 SA4

Novice Men (12)

Adrian Huertas 34.07 (1) 68.25 (1) 102.32 NE1
Robert Korycinski 30.25 (2) 53.70 (2) 83.95 NE2
Paul Rizzio 26.34 (3) 50.93 (3) 77.27 NE3
Liam Beatson 23.51 (4) 48.28 (4) 71.79 NE4
James Schetelich 45.82 (1) 65.05 (3) 110.87 NA1
Jimmy Ma 43.65 (2) 61.27 (4) 104.92 NA2
Luke West 37.19 (3) 67.19 (2) 104.38 NA3
Trevor Bergqvist 34.19 (4) 68.81 (1) 103.00 NA4
Tony Lu 34.49 (3) 88.71 (1) 123.20 SA1
Oleksiy Melnyk 40.99 (1) 70.12 (2) 111.11 SA2
Patrick Rupp 35.88 (2) 62.26 (3) 98.14 SA3
Aaron Gunderson-Smith 21.74 (6) 52.82 (4) 74.56 SA4

MIDWESTERN SECTIONAL CHAMPIONSHIPS (Fort Collins, Colorado)

Event Site (includes schedule & practice group assignments as of 11/2)

Starting Orders (competition starts Thursday)

Senior Ladies (12 entries)

McKinzie Daniels 37.74 74.05 111.79 JGP ROU, 10th

Alexe Gilles 48.04 (1) 80.98 (1) 129.02 EGL1
Becky Bereswill 40.02 (2) 74.94 (3) 114.96 EGL2
Chelsea Christopher 39.81 (3) 74.37 (4) 114.18 EGL3
Farah Sheikh 38.67 (5) 69.67 (5) 108.34 EGL4
Kiri Baga 54.33 (1) 89.13 (1) 143.46 UGL1
Katelyn Smecko 42.28 (3) 81.07 (2) 123.35 UGL2
Jessica Young 44.14 (2) 74.63 (3) 118.77 UGL3
Marina Kalina 37.69 (6) 63.82 (7) 101.51 UGL4
Amanda Dobbs 52.86 (1) 89.65 (2) 142.51 SW1
McKinzie Daniels 45.73 (4) 94.77 (1) 140.50 SW2
Nina Jiang 50.78 (2) 80.90 (4) 131.68 SW3
Morgan Bell 45.18 (5) 83.28 (3) 128.46 SW4

Senior Men (6)
BYE through Regionals: [Jason Brown (UGL) and Joshua Farris (SW)-as of 10/14 both have qualified for a bye to Nationals due to making the JGP Final], Grant Hochstein (EGL).
Elected not to compete at Regionals (4 or fewer registered): William Brewster (EGL), Brian Mueller (UGL).
3 of 4 will advance from SW: Max Aaron, Steven Evans, Alex Johnson (Brandon Mroz has a bye through Mids but not SW).

Max Aaron 65.64 138.53 204.17 Nebelhorn, 5th
Grant Hochstein 69.77 119.81 189.58 O. Nepela, 5th

Max Aaron 77.58 (1) 155.64 (1) 233.22 SW1
Steven Evans 61.99 (4) 108.88 (3) 170.87 SW3
Alexander Johnson 62.65 (3) 100.45 (4) 163.10 SW4

Steven Evans 64.11 115.40 179.51 Cannon TX Open
Alexander Johnson 51.56 117.80 169.36 Glacier Falls
William Brewster 43.86 105.00 148.86 Skate Detroit
Brian Mueller n/a n/a 132.05 Chicagoland Fall

There will not be a Senior Pairs event (Cassie Andrews/Timothy LeDuc, Andrea Poapst/Christopher Knierim, Rita Fehr/Peter Biver elected not to compete).

Senior Dance (3 teams), Carina Glastris/Kevin Allison, Madison Hubbell/Zachary Donohue, Shannon Wingle/Timothy McKernan

Junior Ladies (14)
BYE through Regionals: Gracie Gold (UGL), Hannah Miller (EGL) [Note: Ashley Cain (SW) has a bye through Mids to Nationals due to her Cup of Russia GP pairs assignment (now confirmed).]

Gracie Gold 60.18 112.51 172.69 JGP EST, 1st
Hannah Miller 52.78 93.96 146.74 JGP ITA, 3rd

Meghan Koehler 36.73 (1) 69.62 (1) 106.35 EGL1
Alexie Mieskoski 31.41 (3) 64.96 (2) 96.37 EGL2
Caroline Nickerson 34.48 (2) 59.07 (3) 93.55 EGL3
Kirsten Clark 29.62 (5) 56.60 (4) 86.12 EGL4
Barbie Long 47.24 (2) 99.43 (1) 146.67 UGL1
Lexis Verhulst 50.28 (1) 94.33 (2) 144.61 UGL2
Ola Czyzewski 45.89 (3) 78.23 (3) 124.12 UGL3
Carly Gold 43.55 (4) 71.86 (4) 115.41 UGL4
Mariah Bell 52.16 (1) 82.29 (1) 134.45 SW1
Renee Kono 46.76 (2) 68.13 (2) 114.89 SW2
Janae Sims 36.10 (3) 60.90 (3) 97.00 SW3
Rachel Lawson 28.39 (6) 54.56 (4) 82.95 SW4

Junior Men (12)
Elected not to compete at Regionals (4 or fewer registered): Christiaan Burner (UGL)-WD; replaced by Jaffe due to fill-up rule, Timothy Koleto (SW).

Troy Tomasello 48.98 (1) 97.56 (1) 146.54 EGL1
Ryan Hartley 46.08 (2) 93.76 (2) 139.84 EGL2
Alexander Newman 41.01 (3) 83.89 (3) 124.90 EGL3
Konstantin Chizhikov 38.08 (6) 77.70 (4) 115.78 EGL4
Jacob Jaffe 38.28 (5) 69.00 (6) 107.28 EGL6
Jordan Moeller 47.65 (2) 100.29 (1) 147.94 UGL1
Cale Ambroz 49.73 (1) 90.52 (3) 140.25 UGL2
Joshua Santillan 46.55 (3) 91.72 (2) 138.27 UGL3
Lukas Kaugars 49.18 (1) 107.93 (1) 157.11 SW1
William Littlefield 43.47 (2) 81.07 (2) 124.54 SW2
Sebastien Payannet 41.42 (3) 62.99 (3) 104.41 SW3

Timothy Koleto 47.89 88.54 136.43 Broadmoor Open

Junior Pairs (3 teams)
Madeline Aaron/Max Settlage, Brianna de la Mora/Taylor Wilson, Olivia Oltmanns/Joshua Santillan, Carly Powers/David Powers-WD.
[Britney Simpson/Matthew Blackmer have qualified for a bye to Nationals due to making the JGP Final; Kaitlin Budd/Alexander Sheldrick have WD/split.]

Novice Pairs (5 teams)
Caitlin Fields/Jason Pacini, Hailee Settle/Rique Newby-Estrella, Allison Smith/Anthony Evans, Danielle Viola/Alex Johnson, Christina Zaitsev/Ernie Stevens.

Junior Dance (4 teams)
Amanda Bertsch/Sam Kaplun, Jenna Dzierzanowski/Vinny Dispenza, Kaitlin Hawayek/Michael Bramante, Jessica Mancini/Tyler Brooks.
[Alexandra Aldridge/Daniel Eaton have qualified for a bye to Nationals due to making the JGP Final.]

Novice Dance (7 teams)
Sierra Chadwick/Alexander Martin, Madison George/Brad Kleffman, Angelina Giordano/Christopher Davis, Holly Moore/Daniel Klaber, Tory Patsis/Garrett Kling, Hannah Rosinski/Jacob Jaffe, Rebekah Schneider-Farris/Joel Schneider-Farris.

Novice Ladies (12)

Madison Deluca 36.09 (1) 65.29 (2) 101.38 EGL1
Livvy Shilling 32.16 (2) 65.82 (1) 97.98 EGL2
Olivia Keils 31.69 (3) 56.28 (6) 87.97 EGL3
Kimberly Berkovich 30.12 (4) 56.86 (3) 86.98 EGL4
Isabella Dow 39.37 (1) 71.71 (1) 111.08 UGL1
Vivian Yim 37.91 (2) 69.87 (2) 107.78 UGL2
Bradie Tennell 34.05 (3) 66.40 (4) 100.45 UGL3
Sara Harris 30.67 (10) 69.15 (3) 99.82 UGL4
Amber Glenn 40.07 (5) 83.42 (1) 123.49 SW1
Thy-Thy Phan 41.13 (3) 70.69 (2) 111.82 SW2
Avery Kurtz 40.28 (4) 69.75 (3) 110.03 SW3
Anjing Fu 41.15 (2) 67.67 (4) 108.82 SW4

Novice Men (12)

Daniel Takayama 37.33 (2) 79.75 (1) 117.08 EGL1
Justin Highgate-Brutman 33.03 (3) 75.48 (2) 108.51 EGL2
Brian Johnson 37.47 (1) 66.09 (4) 103.56 EGL3
Jordan Pordash 29.39 (7) 66.98 (3) 96.37 EGL4
Brian Krentz 37.90 (3) 84.74 (1) 122.64 UGL1
Nicholas Vrdoljak 44.94 (1) 76.19 (4) 121.13 UGL2
Kyle Shropshire 40.04 (2) 80.66 (2) 120.70 UGL3
Ryan Santee 34.07 (4) 77.91 (3) 111.98 UGL4
Chase Belmontes 39.96 (1) 81.61 (1) 121.57 SW1
Anthony Boucher 34.70 (3) 70.83 (2) 105.53 SW2
Danny Neudecker 38.15 (2) 64.10 (3) 102.25 SW3
John Gilmore 29.47 (5) 50.91 (4) 80.38 SW4

Intermediate Pairs (9 teams)
Stephanie Arsenault/Daniel Arsenault, Sophia Dai/Jeffrey Fishman, Elizabeth Egbers/Jacob Simon, Madeleine Gallegher/Jonathon Horton, Kayla Hanson/Brandon Kozlowski, Linde LaChance/Kenneth Anderson, Annabelle Schneider-Farris/Joel Schneider-Farris, Ally Weber/Dmitry Artemov, Caroline Yu/Brian Johnson.

Intermediate Dance (4 teams)
Kimberly Berkovich/Micah Jaffe, Jordyn Levinsky-Carter/Jonathan Thompson, Caroline Patton/Quinn Chambers, Rebekah Postic/Wolfgang Ebersole.

Juvenile Pairs (10 teams)
Hilary Asher/Jarred Meyer, Alicia Bertsch/Austin Hale, Katherine Frantz/Nicolas Frantz, Cate Hawkins/Eric Hartley, Taylor Hliebay/Jacob Schenten, Rachel LaLonde/George Ronan, Eri Lee/Ryan Bedard, Ashlyn Olson/Jacob Nussle, Devin Pascoe/Sammy Parks, Sophia Pearson/Keenan Prochnow.

Juvenile Dance (10 teams)
Ceceli DeBates/Robert Garbee, Sophi Elder/Christopher Elder, Madison Fox/Val Katsman, Jenna Hertenstein/Andrew Wagner, Rebecca Holleb/Richard Alonso, Arianna Krzyzkowski/Brandon Krzyzkowski, Claire Purnell/Lucas Purnell, Aya Takai/Jason Cohn, Shelby Tull/Jacob Pagano, Chloe Wagner/Andrew Murvar.

PACIFIC COAST SECTIONAL CHAMPIONSHIPS (Salt Lake City, Utah)

Event Site (includes schedule & practice group assignments as of 11/2)

Starting Orders/Results (Live Unofficial starting Wednesday)

Senior Ladies (13 entries)
BYE through Regionals: Caroline Zhang (SWP), Mary Beth Marley (SWP)-not competing
[Courtney Hicks (SWP) 10/12/11 news: It has been confirmed that Hicks incurred a season-ending injury at the JGP in Milan, Italy, Vanessa Lam (SWP)-as of 10/15 she officially qualified for a bye to Nationals due to making the JGP Final]

Caroline Zhang 52.82 99.90 152.72 Ice Challenge, 1st

Amanda Hofmann 44.58 (1) 90.76 (1) 135.34 NWP1
Shayna Moellenberg 36.43 (2) 68.13 (2) 104.56 NWP2
Amy Nunn 34.43 (3) 66.01 (4) 100.44 NWP3
Olivia Olsen 33.42 (4) 66.84 (3) 100.26 NWP4
Leah Keiser 50.80 (1) 98.11 (1) 148.91 SWP1
Sophia Adams 50.36 (2) 73.19 (2) 123.55 SWP2
Danielle Kahle 39.97 (3) 70.58 (3) 110.55 SWP3
Anna Malkova 38.96 (4) 61.79 (5) 100.75 SWP4
Angela Wang 55.23 (1) 86.81 (1) 142.04 CP1
Victoria Tugolukova 36.74 (3) 80.85 (2) 117.59 CP2
Bella Martinez 38.48 (2) 71.78 (3) 110.26 CP3
Kristina Struthwolf 32.23 (5) 71.25 (4) 103.48 CP4

Senior Men (11)
BYE through Regionals (3 from SWP): Jonathan Cassar, Scott Dyer, Douglas Razzano.
Elected not to compete at Regionals (4 or fewer registered): Keegan Messing from NWP; Nathan Grundhofer, Robert Przepioski & Ben Blandford from CP-WD from PC.
Grisha Fournier & Leif Hafstrom WD from SWP.

Keegan Messing 77.75 125.67 203.42 Cup of Nice, 1st
Douglas Razzano 60.69 132.26 192.95 Skate America, 7th
Jonathan Cassar 63.86 125.82 189.68 O. Nepela, 4th

Andrew Gonzales 56.38 (1) 105.83 (4) 162.21 SWP1
Sean Rabbitt 56.14 (2) 105.90 (3) 162.04 SWP2
Austin Kanallakan 52.87 (3) 108.38 (1) 161.25 SWP3
Dennis Phan 50.58 (4) 108.18 (2) 158.76 SWP4

Scott Dyer 60.99 123.69 184.68 Glacier Falls
Dennis Phan 58.07 112.41 170.48 Golden West
Andrew Gonzales 53.57 115.49 169.06 Rim of World
Sean Rabbitt 55.35 111.27 166.62 Glacier Falls
Austin Kanallakan 50.81 108.98 159.79 Golden West
Nathan Grundhofer n/a n/a 80.78 Skate St Moritz

There will not be a Senior Pairs event (Vise/Baldwin elected not to compete).

Senior Dance (7 teams)
Janine Halstead/Robert Knopf, Charlotte Lichtman/Dean Copely, Kristen Nardozzi/Nick Traxler, Anastasia Olson/Jordan Cowan, Katherine Pilgrim/Alex Lorello, Emily Samuelson/Todd Gilles, Brittany Schmucker/Adam Munday
Madison Chock/Evan Bates receive a bye to Nationals due to their France Grand Prix assignment.

Junior Ladies (12)

Katarina Kulgeyko 46.93 92.57 139.50 JGP AUT, 5th

Alison Jeffers 32.50 (2) 62.35 (1) 94.85 NWP1
Samantha Stevens 33.16 (1) 59.32 (3) 92.48 NWP2
Willa Zhao 26.44 (4) 60.96 (2) 87.40 NWP3
Coral Flaherty 28.66 (3) 58.30 (4) 86.96 NWP4
Katarina Kulgeyko 41.36 (2) 76.08 (2) 117.44 SWP1
Ysabel Tran 39.28 (3) 78.13 (1) 117.41 SWP2
Taylor Sirset 41.96 (1) 70.77 (3) 112.73 SWP3
Lauren Campbell 38.32 (4) 66.00 (4) 104.32 SWP4
Gwendolyn Prescott 44.59 (1) 78.87 (2) 123.46 CP1
Polina Edmunds 38.56 (3) 81.61 (1) 120.17 CP2
Camille Davis 42.34 (2) 69.17 (4) 111.51 CP3
Kayla De Groot 32.90 (4) 73.25 (3) 106.15 CP4

Junior Men (9)
Bye through Regionals (2 from SWP): Shotaro Omori & Jay Yostanto.
Elected not to compete at Regionals (4 or fewer registered): Cordero Zuckerman & Edward Tea from NWP; Nathan Chen from CP; Joey Millet from NWP & Andrew Saelee from CP both WD from PC..

Shotaro Omori 54.40 114.07 168.47 JGP ROU, 4th
Philip Warren 54.55 111.87 166.42 JGP AUS, 6th
Jay Yostanto 58.80 105.47 164.27 JGP ITA, 5th
David Wang 55.12 106.73 161.85 JGP POL, 5th

Philip Warren 58.96 (1) 105.88 (1) 164.84 SWP1
David Wang 50.79 (2) 82.16 (4) 132.95 SWP2
Patrick Leahy 40.22 (4) 90.51 (2) 130.73 SWP3
Nix Phengsy 43.93 (3) 86.80 (3) 130.73 SWP4

Nathan Chen 61.19 127.34 188.53 Glacier Falls
Cordero Zuckerman n/a n/a 125.71 Copper Cup

Junior Pairs (2 teams)
AnnaMarie Pearce/Craig Norris, Jessica Pfund/AJ Reiss
[Note: Jessica Calalang/Zack Sidhu have qualified for a bye to Nationals due to making the JGP Final; Haven Denney/Brandon Frazier have elected not to compete if there are 4 or fewer pairs.]

Novice Pairs (4 teams)
Chelsea Liu/Devin Perini, Elise Middleton/Robert Hennings, Hannah Klopstock/Chadwick Phillips, Shayna Rothenberg/David Botero-WD, Nancy Xu/Robert Przepioski.

Junior Dance (5 teams)
Kristie Baer/Oliver Asbury, Madeline Heritage/Nathaniel Fast,
Roxette Howe/Mark Jahnke, Cassandra Jeandell/Damian Dodge, Elliana Pogrebinsky/Ross Gudis.

Novice Dance (7 teams)
Elizabeth Colby/Cody Lithco, Hannah Hunt/JoeBen Wilson, Lauren Leonesio/Dustin Perini, Chloe Lewis/Logan Bye, Anna Li/Tyler Vollmer, Hannah Pfeifer/Grant Lorello, Stacey Siddon/Jared Weiss.

Novice Ladies (12)

Selena Zhao 40.02 (1) 79.38 (1) 119.40 NWP1
Charmaine Au 34.35 (2) 63.98 (3) 98.33 NWP2
Tiana Lee 30.39 (5) 65.97 (2) 96.36 NWP3
Ariel Yu 31.44 (3) 50.35 (6) 81.79 NWP4
Amanda Gelb 37.40 (1) 60.73 (3) 98.13 SWP1
Catherine Giese 34.49 (5) 62.56 (2) 97.05 SWP2
Emily Keiser 33.54 (6) 63.48 (1) 97.02 SWP3
Dyllan McIntee 35.39 (2) 59.60 (4) 94.99 SWP4
Karen Chen 42.18 (1) 93.69 (1) 135.87 CP1
Amy Lin 36.92 (2) 68.85 (2) 105.77 CP2
Jordan King 31.25 (3) 62.77 (4) 94.02 CP3
Elena Pulkinen 30.31 (4) 63.36 (3) 93.67 CP4

Novice Men (12)
Elected not to compete at Regionals (4 or fewer registered): Remington Burghart (NWP).
7 will advance from SWP due to fill-up rule.

Spencer Howe 37.21 (1) 77.18 (1) 114.39 SWP1
Othniel Chan 34.31 (2) 63.34 (2) 97.65 SWP2
Timothy Boore 32.52 (3) 60.01 (3) 92.53 SWP3
David Kent 26.44 (4) 57.54 (4) 83.98 SWP4
Sahmaro Rockhold 26.25 (5) 55.04 (5) 81.29 SWP5
Darian Weiss 24.66 (6) 42.64 (6) 67.30 SWP6
Kevin Trindl 23.67 (7) 35.34 (7) 59.01 SWP7
Vincent Zhou 48.96 (1) 102.95 (1) 151.91 CP1
Kevin Shum 46.73 (2) 83.43 (2) 130.16 CP2
Wilbur Ji 35.48 (3) 62.16 (3) 97.64 CP3
Evan Bender 34.21 (4) 55.95 (4) 90.16 CP4

Intermediate Pairs (3 teams)
Juliette Erickson/Connor Fleming, Ananya Nandy/Aditya Nandy, Alexandria Schmainda/Matthew Scoralie

Intermediate Dance (4 teams)
Emily Dai/Michael Valdez, Cheryl Douglass/Kevin Leahy, Sarah Feng/Anthony Pomomarenko, Vivian Luo/Darrell Cheung

Juvenile Pairs (4 teams)
Jullia Bautista/Hayden Mattheus, Jasmine Fendi/Joshua Fendi, Hayley Todd/Matthew Rounis, Stephanie Wagner/Andrew Civiello.

Juvenile Dance (5 teams)
Elizabeth Addas/Jonathan Schultz, Gianna Buckley/Caleb Niva, Cassidy Klopstock/Logan Leonesio, Samantha Ramsey/Alain Sandraz, Ahnalee Von Kappel/Michael Smith.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: