UNSEEN SKATERS ONLINE

2011 Eastern Sectional Championships

The following is an unofficial compilation of skaters/teams that have qualified for the 2011 Eastern Sectional Championships through their respective Regional Championships (New England, North Atlantics, South Atlantics), plus the skaters with known byes through Regionals who are currently scheduled to compete at Sectionals. The highest known non-qualifying (club) competition score is included for the byed skaters as well as international scores where applicable.

Host club’s Easterns site (with schedule)

USFS’ Easterns site

Starting Orders/Results/Protocols

IceNetwork Videos

The top 4 finishers in Novice/Junior/Senior will advance to 2011 Nationals (all will advance if there are less than 4 entries).

Senior Ladies (12 entries)

Melissa Bulanhagui 51.20 82.52 133.72 Nebelhorn Trophy (Sr B)
Samantha Cesario 43.01 79.38 122.39 JGP Romania
Samantha Cesario 46.68 (2) 89.00 (1) 135.68 NA1
Joelle Forte 47.02 (1) 80.98 (2) 128.00 NA2
Raina Narita 46.25 (3) 58.17 (5) 104.42 NA3
Krista Bussi 37.68 (4) 59.88 (3) 97.56 NA4
Melissa Bulanhagui 42.71 (2) 87.50 (1) 130.21 SA1
Kelsey Traunero 31.14 (6) 80.79 (2) 111.93 SA3
Jamie Kim 36.73 (3) 64.97 (5) 101.70 SA4
Courtney Bibbs 32.89 (5) 66.76 (4) 99.65 SA5
Keilani-Lyn Rudderham 39.80 (1) 61.32 (3) 101.12 NE1
Kendall Wyckoff 34.08 (2) 62.77 (2) 96.85 NE2
Olivia Gibbons 32.80 (4) 63.07 (1) 95.87 NE3
Taryn Brandt 33.48 (3) 60.18 (4) 93.66 NE4

Senior Men (8)
BYE through Regionals due to 4 or fewer registered: Jason Wong (NE), Wesley Campbell (NE), Brad Vigorito (NE)

Jason Wong 55.00 124.55 179.55 Nebelhorn Trophy (Sr B)
Brad Vigorito 41.14 74.67 115.81 Providence Open
Wesley Campbell 52.48 n/a n/a Cranberry Open
Scott Dyer 53.03 (2) 115.21 (2) 168.24 SA2
Michael Chau 37.89 (3) 94.07 (3) 131.96 SA3
Lloyd Ting 49.97 (1) 94.96 (1) 144.93 NA1
Michael Quadrino 46.29 (2) 82.06 (2) 128.35 NA2
Christopher Wan 42.92 (3) 76.57 (3) 119.49 NA3

Senior Pairs (4)

Gretchen Donlan/Andrew Speroff 49.01 102.65 151.66 Cranberry Open
Donlan/Speroff 46.04 89.54 135.58 Nebelhorn Trophy (Sr B)
Chloe Katz/Joseph Lynch 43.52 89.69 133.21 Indy Challenge
Erika Smith/Nate Bartholomay 46.25 76.86 123.11 Cranberry Open
Alexa Scimeca/Ivan Dimitrov n/a n/a n/a n/a

Junior Ladies (13)
BYE through Regionals: Morgan Sowa (NE) due to her JGP pairs assignment in Germany

Christine Mozer 46.18 (1) 75.45 (2) 121.63 NA1
Courtney Taylor 39.14 (4) 76.35 (1) 115.49 NA2
Elise Eng 43.84 (2) 66.99 (3) 110.83 NA3
Nicole Rajic 39.80 (3) 61.81 (5) 101.61 NA4
Taylor Galonski 40.43 (2) 73.78 (1) 114.21 SA1
Allison Timlen 37.21 (4) 72.64 (2) 109.85 SA2
Haley Dunne 41.49 (1) 65.62 (3) 107.11 SA3
Sarah Eisen 37.96 (3) 63.16 (4) 101.12 SA4
Zoe Orenstein 35.38 (1) 63.69 (1) 99.07 NE1
Rochelle Dost 33.56 (3) 60.61 (2) 94.17 NE2
Alexandria Shaughnessy 33.96 (2) 60.05 (3) 94.01 NE3
Aimee Buchanan 33.44 (4) 58.67 (4) 92.11 NE4
Morgan Sowa n/a n/a n/a n/a

Junior Men (9)
BYE through Regionals due to 4 or fewer registered: Harrison Choate (NE)

Alexander Zahradnicek 55.10 (1) 110.34 (1) 165.44 SA1
Alexander Aiken 53.69 (3) 110.34 (2) 164.03 SA2
Emmanuel Savary 54.06 (2) 103.35 (3) 157.41 SA3
Timothy Dolensky 50.32 (4) 94.11 (4) 144.43 SA4
Danny O’Shea 45.47 (5) 79.57 (5) 125.04 SA5
Matej Silecky 45.52 (1) 91.99 (1) 137.51 NA1
Craig Segall 40.38 (2) 69.43 (2) 109.81 NA2
Matthew Essigmann 23.23 (3) 52.14 (3) 75.37 NA3
Harrison Choate 53.58 104.36 157.94 Middle Atlantics
Timothy Dolensky 51.94 105.13 157.07 JGP Great Britain
Alexander Zahradnicek 47.50 99.75 147.25 JGP Austria

Junior Pairs (5)

Kylie Duarte/Colin Grafton 41.33 82.12 123.45 JGP Great Britain
Duarte/Grafton 39.36 74.78 114.14 Liberty
Morgan Sowa/David Leenen 34.68 77.40 112.08 Indy Challenge
Kloe Bautista/Tyler Harris 40.91 70.86 111.77 Indy Challenge
Caroline Knoop/Danny O’Shea 36.62 74.62 111.24 Archie-Meyer Memorial
Sowa/Leenen 38.57 68.87 107.44 JGP Germany
Haven Denney/Daniel Raad n/a n/a n/a n/a

Novice Ladies (12)

Jessica Hu 35.62 (2) 66.81 (1) 102.43 SA1
Ana Draovitch 35.77 (1) 64.20 (2) 99.97 SA2
Viviana Mathis 31.17 (6) 63.43 (3) 94.60 SA3
Haley Mulera 31.70 (4) 60.06 (4) 91.76 SA4
Jenelle Herman 31.28 (2) 68.13 (1) 99.41 NE1
Mia Eisenhandler 33.01 (1) 62.05 (2) 95.06 NE2
Brianna Coviello 28.92 (3) 55.36 (3) 84.28 NE3
Danielle Olney 28.59 (5) 55.11 (4) 83.70 NE4
Jordan Bauth 32.63 (2) 65.54 (1) 98.17 NA1
Caitlyn Nemastil 31.86 (4) 63.27 (2) 95.13 NA2
Helen Serafini 31.42 (5) 55.56 (3) 87.08 NA3
Sydney Jones 32.22 (3) 53.89 (5) 86.11 NA4

Novice Men (13)

Jack Newberry 42.82 (1) 73.61 (1) 116.43 SA1
Andrew Nagode 40.41 (2) 73.06 (2) 113.47 SA2
Marcus Mimidis 39.82 (3) 68.27 (3) 108.09 SA3
Daniel Leeds 35.26 (4) 57.22 (6) 92.48 SA4
Conor Wagar 28.03 (7) 62.55 (4) 90.58 SA5
Jimmy Ma 39.57 (1) 73.31 (1) 112.88 NA1
Alexander Bjelde 35.55 (3) 71.93 (2) 107.48 NA2
James Schetelich 37.97 (2) 59.60 (3) 97.57 NA3
Shiochee Liang 31.83 (4) 55.54 (5) 87.37 NA4
Michael Chang 24.46 (8) 59.40 (4) 83.86 NA5
Matthew Swinton 29.38 (1) 54.73 (1) 84.11 NE1
Alexander Strupinski 28.75 (2) 50.50 (2) 79.25 NE2
David Cruikshank 25.39 (3) 46.64 (3) 72.03 NE3

Novice Pairs (6)

Alexandria Shaughnessy/James Morgan 29.90 70.02 99.92 Cranberry Open
Audrey Goldberg/Joseph Dolkiewicz 24.96 67.94 92.90 Skate San Francisco
Kay Bergdolt/Miles Addison 32.37 54.44 86.81 Indy Challenge
Danielle Viola/Peter Lindstrom 21.69 49.07 70.76 Golden West
Allison Smith/Craig Segall 22.61 n/a n/a Middle Atlantics
Smith/Segall n/a 51.83 n/a Indy Challenge
Alexis Donahoe/James Rappold n/a n/a n/a n/a

Intermediate Pairs (both teams will advance to JN’s)

Juliana May & Cody Dolkiewicz 52.04 Skate San Francisco
Caitlin Belt & Michael Johnson 49.83 Middle Atlantics

Juvenile Pairs (all 5 teams will advance to JN’s)

Gabriella Marvaldi & Kyle Hogeboom 29.37 Middle Atlantics
Kirsten Vetland & Nathan Cooper 27.35 Skate Wilmington
Darbie Burke & Griffin Schwab 25.13 Middle Atlantics
Sara Davison & Trent Wintermeier 24.91 Nancy Archie-Meyer Memorial
Chloe Petraske & Alec Petraske n/a n/a

Senior Dance
Ginna Hoptman/Pavel Filchenkov
Katherine Pilgrim/Alexander Lorello
Katharine Zeigler/Baxter Burbank
Meredith Zuber/Kyle Herring

Junior Dance
Lauri Bonacorsi/Travis Mager
Anastasia Cannuscio/Colin McManus
Jenna Dzierzanowski/Vinny Dispenza
Danielle Gamelin/Alexander Gamelin
Janine Halstead/Robert Knopf
Lindsey Klein/Avidan Brown
Milakirstie Kulsa/Eric Greengold
Danvi Pham/Vu Pham
Kara Vick/David Lenz

Novice Dance
Morgan Grant/Luke Scala
Cassandra Jeandell/Damian Dodge
Anne Maheux/Matthew McAvoy
Rachel Parsons/Michael Parsons
Elliana Pogrebinsky/Ross Gudis
Karen Tong/Michael Chang

Intermediate Dance (all 4 teams will advance to JN’s)
Meara Lorello/William Dean
Whitney Miller/Grant Lorello
Hannah Pfeifer/Scott Dudley
Jennifer Strand/Yan Kazansky

Juvenile Dance (all 10 teams will advance to JN’s)
Gigi Becker/Luca Becker
Julia Biechler/Alexander Petrov
Kathryn Constantine/Todd Gilman
Britany Dowd/Bradley Lawrence
Katherine Gourianova/Caleb Wein
Alexandra Hayden/Ronald Zilberberg
Caroline Leadmon/Jacob Schedl
Rebecca Lustig/Brendan Newberry
Gwen Sletten/Elliot Verburg
Sammi Wren/Alexey Shchepetov

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: